MONTENEGRO - Ulcinj
CRNA GORA | TURIZAM | GRADOVI | KONTAKT
Tamo gdje se rijeka Bojana i Jadransko more sastaju u strasnom zagrljaju; gdje Stari Grad kao usidreni brod vise od dva milenijuma prkosi talasima, gdje stoljetne masline skrivaju nevinost doline mira – Valdanosa, te uvale Kruce gdje je mir nalazio i Justinijan, a koje su pruzale utociste i zaklon od uzburkanog mora, naici cete na najljepsu simfoniju prirode, najduze u godini okupano since, more cisto kao suza, nepregledne pjescane plaze, oivicene prasumom, plodnom pitomonom sa plantazama u zaledju, nudisticki raj «Ada» i mrtvi grad Sas sa ostacima 365 crkava, ostavice vas bez daha-mozaik nosnji napadnog kolorita svjedoci o susretu i opstanku drevnih kultura i ljudskih karakteristika (marljivost, otvorenost, gostoljubivost).
Ulcinj se nalazi na samom jugu jadranske obale i na istoj je geografskoj sirini kao i Barselona. Karakterise ga, zajedno sa Hvarom, najvise suncanih dana na Jadranu. U njemu zivi oko 25.000 stanovnika.
Od prastare ilirske naseobine iz bronzanog doba (o cemu svjedoce brojni arheoloski nalazi), preko prvih pisanih spomenika, nakon Ilirsko-Rimskog rata (Plinije stariji) do danasnjih dana, Ulcinj je bio domicil Grka, Rimljana, i vazan episkopski centar sa 365 crkava (koliko dana u godini), u episkopskom gradu Svacu (Sas), koji su opustosili Mongoli, te Turaka, zatim cvrsto gusarsko jezgro koje je prkosilo svim tadasnjim pomorskim imperijama na Sredozemlju, do stjecista turista iz cijele Evrope, Ulcinj je istorijsko-turisticki mozaik.
Sa blizu 20 km plaza, od
toga 15 km finih pjescanih, sa preko 6000 h obradivog zemljista, maslinadom od
oko 88.000 stabala, ljekovitim svojstvima pijeska, blata i mineralne sumporne
vode (kojima su najvise ocjene dali eminentni domaci i strani strucnjaci i
instituti), Ulcinj predstavlja respektabilan ekonomsko-turisticki potencijal za
razvoj svih vrsta turizma (elitnog, nautickog i zdravstvenog), te poljoprivrede
kao komparativne grane.
U Ulcinju je 1925.godine, direktor Instituta za tropske bolesti u Hamburgu, prof.Not izjavio: «U zivotu nijesam vidio mjesto prebogato zvijezdama, kao sto to ima Ulcinj. Vrijednost ovog podneblja za covjeciji organizam je velika i raznovrsna».
Na
Trgu robova u Starom gradu, pretpostavlja se da je kao rob prodat i veliki
Servantes (pisac «Don Kihota») dok ga je za posljednje utociste izabrao Sabetaj
Cevi, veliki reformator «Talmuda» (svete jevrejske knjige) i kontraverzni
jevrejski svetac kojim su se u svojim djelima bavile literarne velicine:
nobelovac Isak Basevis Singer, u romanu «Rob», akademik Erih Kos u romanu «U
potrazi za mesijom», akademik Zuvdija Hodzic u romanu «Davidova zvijezda» i dr.